Z życia szkoły 2018/19


Rowerowe potyczki rodzinne

 


Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy, Żarowskie Stowarzyszenie „Edukacja” oraz Stowarzyszenie „Rowerowy Żarów” byli organizatorem wspólnej zabawy dla rowerzystów i mieszkańców naszej gminy.

 

Podczas imprezy, w sobotę, 27 kwietnia odbyły się także IV Rowerowe Potyczki Rodzinne.

Do przejechania była trasa na odcinku: Żarów – Łażany – Przyłęgów – Pastuchów – Piotrowice – Żarów (szkoła). Na każdym odcinku uczestnicy rowerowej wyprawy wykonywali zadania wyznaczone przez organizatorów. Nad całością czuwali nauczyciele. Wśród nich były łamigłówki, układanie puzzli na czas, strzelanie do bramek i rozwiązywanie krzyżówek. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody, a wszyscy uczestnicy spotkania obdarowani zostali czapeczkami ufundowanymi przez Żarowskie Stowarzyszenie „Edukacja”. Na uczestników czekały także owoce przygotowane przez Żarowskie Stowarzyszenie „Edukacja”, ciepła herbata i kawa oraz kiełbaski na ognisku.

Organizatorzy imprezy składają podziękowania nauczycielom ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie, sołtysowi Łażan Janowi Sołtysiakowi za pomoc w organizacji imprezy oraz wszystkim sponsorom.

21 marca 2019 DZIEŃ WIOSNY

19.02.19r.
19.02.19r.

Warsztaty multimedialne przeprowadzone przez animatorów z EMPIRIAFILM z Wrocławia

 

W dniach 18.02 i 19.02.2019r. w naszej szkole odbyły się warsztaty multimedialne przeprowadzone przez animatorów z EMPIRIAFILM z Wrocławia. W warsztatach wzięły udział wybrane klasy IV i V szkoły podstawowej. Uczniowie mogli pod kierunkiem animatorów opracować scenariusze, a następnie nagrać filmy animowane związane z projektem "Klatki Niepodległości". Głównym celem projektu było utrwalenie oraz zobrazowanie w artystyczny sposób pamięci o najistotniejszych wydarzeniach historii Polski. Zajęcia były bardzo atrakcyjne, wszyscy uczniowie byli zaangażowani w proces tworzenia filmu. Jest to dla nich wspaniała nauka przez zabawę. Uczniowie mogą efekty swojej pracy podziwiać na specjalnej Playliście w serwisie YouTube na kanale EMPIRIAFILM.

 

Małgorzata Stawowa

Walentynki szkolne 2019

 

„STOP WULGARYZMOM”

 

W dniach 14-25.01.2019r.  polonistki p. Elżbieta Maćkała i p. Małgorzata Stawowa przeprowadziły na terenie szkoły akcję pod hasłem „STOP WULGARYZMOM”. Opracowały program, którego celem głównym jest przeciwdziałanie wulgaryzacji języka młodzieży szkolnej, a także propagowanie i pielęgnowanie wśród uczniów kultury słowa. Do udziału w programie profilaktycznym zostały zaangażowane klasy ósme i siódme oraz trzecie gimnazjum wraz z ich wychowawcami, którzy przeprowadzili w tych klasach lekcje wychowawcze wg opracowanego przez polonistki scenariusza zajęć. Uczniowie tych klas przygotowali plakaty propagujące walkę z wulgaryzmami, zredagowali wierszyki zniechęcające do używania słów wulgarnych, które to prace brały udział w konkursie (nagrody to punkty dodatnie przyznawane klasom przez jury). Wybrani uczniowie przygotowali gazetki tematycznie związane z czystością języka i pięknem mowy ojczystej, a na terenie szkoły zostały rozwieszone hasła, wierszyki, ulotki i plakaty propagujące dbanie o kulturę słowa. Tak potrzebna akcja miała uświadomić uczniom, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za swoje słowa oraz uzasadnić prawdziwość i wagę słów Janusza Korczaka, będących mottem programu: „Źle mówić i pisać znaczy krzywdzić swoją mową tych, którzy ją budowali”.

Naszym ukochanym Babciom w dni Ich święta - wszystkiego, co najlepsze! Naszym ukochanym Dziadkom w dni Ich święta - wszystkiego, co najlepsze!

Zjednoczone siły w odwiecznej walce ze złem Jasełka 2018

 

Tuż przed świętami uczniowie klas siódmych, ósmych i gimnazjum połączyli siły, by w atmosferze zbliżajacych się świąt Bożego Narodzenia przedstawić - tym razem w wielu językach - jasełka o wymownym tytule "Jeden : zero dla Nieba". Było powaznie i zabawnie, tradycyjnie i nowocześnie, towarzyszyły nam stare kolędy i pastorałki a takze współczesne, świąteczne hity. Młodzież spisała się na medal: aktorsko, wokalnie i instrumentalnie. I tym razem jasełka, niosące w swej tradycji opowieść o narodzinach Chrystusa, o odwiecznej walce dobra ze złem pokrzepiły przeslaniem, a jasny podział na biało-czarny świat je umocnił. Z przyjemnością podziwialismy językowe talenty aktorów odgrywajacych z oddaniem swe role w języku angielskim i niemieckim. Piękny woal dziewcząt i popisy instrumentalne chłopców dopelniły dzieła. Nic dodać, nic ująć. Czapki z głów!
W przedstawieniu udzial wzięli: klasy siódme-Oliwia Bełczącka, Maksymilian Letkowski, Amelia Wabik, Hanna Bal, Karolina Łuczak, Wiktoria Zając, klasy ósme - Bartosz Bryła, Mateusz Adamek, Oliwia Chrebela, Barbara Klewecka, Martyna Janaszek, Nicole Kutyba, Wojciech Pabis, Wiktoria Rychel, Małgorzata Leśniowska, Julia Szewczak, klasy trzecie gimnazjum - Patrycja Hawro, Marcin Lasak, Michał Maksanty, Pawlo Zemlianoi oraz gościnnie uczeń Społecznego Gimnazjum w Świdnicy - Maciej Wiciński. A wszystko to z inicjatywy i pod opieką nauczycieli: Pani Edyty Wicińskiej, Pani Anny Dziedzic i piszącej te słowa Agaty Kovaci.

Żywa lekcja historii
pt. NIEPODLEGŁA

 

Dnia 4 grudnia 2018r. w ramach rocznicowych obchodów niepodległości Polski, po raz kolejny zagościł w progach naszej szkoły Pan Michał z agencji artystycznej „ Pan Michał”😊 zajmującej się edukacją historyczną.
Ponownie udowodnił, że nauka historii nie musi być nudna. W trakcie dwóch dwugodzinnych pokazów, w których uczestniczyło ponad 200 uczniów, przedstawił historię Polski i Polaków od rozbiorów, przez zabory i powstania niepodległościowe, aż po walki Polaków w I wojnie światowej
i o granice odrodzonego państwa.
Szczególnie skupił się na życiu i działalności Józefa Piłsudskiego, nie pomijając jednak dwóch pozostałych twórców naszej niepodległości, czyli Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Świetne przygotowanie merytoryczne, zdolności aktorskie, bogate wyposażenie w stroje i akcesoria (np. broń z okresu I w. św.) oraz poczucie humoru sprawiły, że uczniowie z uwagą słuchali, żywo reagowali i chętnie angażowali się w przedstawienie, odgrywając różne role.
Było więc trochę poważnie, patetycznie, czasem smutno i na przemian wesoło, śmiesznie
i swobodnie. Nikt nie miał prawa się nudzić. Uczniowie poznali wiele ciekawostek i szczegółów, których nie zawierają podręczniki.
I ponownie, jak po czerwcowych pokazach, pytali kiedy znowu przyjedzie Pan Michał i przeprowadzi kolejną żywą lekcję historii.
Myślę, że w przyszłym roku szkolnym NA PEWNO GO ZAPROSIMY!

 

A.SAWICKA

„FORMUŁA DOBRA”

 

         W ubiegłym roku Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem Medycznym „Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska”. Już drugi roku uczestniczymy w Projekcie „FORMUŁA DOBRA”, w ramach którego jesteśmy wolontariuszami i bierzemy udział w akcjach charytatywnych na rzecz podopiecznych Hospicjum.
           W ramach zbliżającego się Dnia św. Mikołaja w naszej szkole od połowy listopada trwała akcja, której celem była świąteczna zbiórka słodyczy i specjalistycznych produktów dla dzieci z rodzin objętych opieką hospicyjną. Uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły po raz kolejny wykazali się wielkim altruizmem, empatią i wrażliwością na drugiego człowieka, a ilość zebranych darów przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów i pracowników Hospicjum.

 

Opiekunowie SU:
A.Dziedzic, A.Kovaci, M. Perzyński

Tak świętujemy 100- lecie odzyskania Niepodległości Polski

 

13 listopada w naszej szkole im. Jana Brzechwy w Żarowie odbył się uroczysty apel z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie przygotowali poruszający program artystyczny pt: „Drogi Rzeczypospolitej do niepodległości’’
Honorowymi gośćmi w tym szczególnym dniu byli: Burmistrz Miasta i Gminy Żarów – Pan Leszek Michalak, przedstawiciele oraz najstarsi mieszkańcy naszej gminy.
Punktem kulminacyjnym przedstawienia był występ uczennicy kl. 7B – Ani Bogatko. Podczas wykonywanie przez nią pt. „ Miejcie nadzieję’’ na twarzach zarówno zaproszonych gości, pracowników szkoły, jak i uczniów widać było łzy wzruszenia i ogromne emocje. Spektakl dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń, głębokich przeżyć i zmusił wszystkich do refleksji, co w dzisiejszym świecie oznacza słowo i wolność, niepodległość, patriotyzm.

Gminne obchody Święta Niepodległości.

 

11 listopada, jak co roku, mieszkańcy Żarowa uroczyście uczcili odzyskanie niepodległości przez Polskę. Jednak ta rocznica była wyjątkowa, gdyż minęło równo 100 lat od tego wydarzenia. Jak co roku w obchodach brała udział również delegacja Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy wraz z oddziałami gimnazjalnymi.
Poczty Sztandarowe Szkoły Podstawowej i Gimnazjum uczestniczyły w uroczystej Mszy Św., a następnie przeszły w pięknym pochodzie pod Pomnik Pamięci. Pochodowi towarzyszyła Żarowska Orkiestra Dęta.
Po przemówieniu p. Burmistrza, który przypomniał wydarzenia tamtych ważnych lat, mieszkańcy Żarowa oraz przedstawiciele różnych placówek, szkół i instytucji złożyli kwiaty i znicze ku pamięci wszystkich zasłużonych dla Ojczyzny.
W tej podniosłej atmosferze, wśród płonących pochodni, swój symboliczny wieniec złożyła również delegacja Szkoły wraz z dyrektor H. Słowik.

 

Agata Sawicka

WSPÓLNIE ŚPIEWAMY HYMN "MAZUREK DĄBROWSKIEGO"

9.11.18r., godz. 11.11

z okazji 100- lecia niepodległości Polski

WYCIECZKA DO GROSS-ROSEN

 

Jak co roku polonistki Elżbieta Maćkała i Małgorzata Stawowa zorganizowały wycieczkę do muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. W tej pięknej lekcji historii wzięli udział uczniowie klas III gimnazjum i klasy VIII szkoły podstawowej. Po muzeum oprowadziła nas pani przewodnik, która zapoznała uczniów z historią obozu koncentracyjnego. Uczniowie słuchali jej z wiellkim zainteresowaniem. Niektórzy z nich byli po raz pierwszy w tym przejmującym miejscu,które wywarło na nich ogromne wrażenie. Była to również okazja do złożenia hołdu pomordowanym w tym miejscu więźniom. Warto odwiedzać takie miejsca ,aby docenić naszą rzeczywistość.

Małgorzata Stawowa i Elżbieta Maćkała

Dzień Edukacji Narodowej

październik 2018r.

NARODOWE CZYTANIE

 

Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku było Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019